GÜNEŞ ENERJİ PROJELERİ İLE HİZMETİNİZDEYİZ

FİRMAMIZ VE GÜNEŞ ENERJİSİ

Şirketimiz yenilenebilir enerji sektöründe başta İZMİR ve EGE bölgesinde olmak üzere tüm Türkiye'de  faaliyet göstermek amacı ile kurulmuştur.TÜRKİYE NİN önde gelen güneş enerjisi üreticisi olan  SOLAR firmasının EGE BÖLGE DİSTRİBÜTÖRÜ olarak markanın bölge bayilerine ve son tüketiciye hizmet etmekteyiz. Ayrıca  VAKUM TÜPLÜ SİSTEMLERİN yine EGE BÖLGESİNDE montajını ve toptan satışını yapmaktayız. Bayiliklerimiz arasında ISI POMPASI   KATI YAKITLI KAZANLAR FOTOVOLTAİK PANELLER olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları başta olmak üzere ısıtma soğutma sistemlerinde uzman kadromuz ile hizmetinizdeyiz
 TEKNOPARK enerji sistemleri olarak, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynakları konusunda ihtiyaç duyulan ürünlerin teminini, projelerini, mühendisliğini, montajını gerçekleştirip yenilenebilir enerji konusunda anahtar teslim güneş enerjisi projeleri yapmaktadır.
Kapsamlı bir ürün yelpazesi ile hem büyük ticari binalar hem de özel konutlar için farklı çözümler geliştirmekteyiz. Günümüzde güneş enerjisiyle çok farklı alanlarda proje üretilmekte ve bu projeler başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Son yıllarda özelikle ısı pompası konusunda Türkiye de iyi markalar boy göstermeye başlamıştır. Bu markalardan biri olan İSVEÇ NIBE markasının izmir de satışını ve montajını yapmaktayız

Bunların arasında güneş enerjisiyle su ısıtma sistemleri başlıca sektör haline gelmiştir.
Bu sistemlerin kurulum aşamasına gelmeden önce müşterilerimizin günlük sıcak su  ihtiyacına, bulunduğu yerin coğrafi durumuna, oturduğu konutun özelliklerine göre en uygun GÜNEŞ ENERJİ sistemini belirleyip ve o sistemi önererek  sorunsuz bir güneş enerji sistemini kurmak  ve müşteri memnuniyeti doğrultusunda çalışmak başlıca görevlerimiz arasındadır.  Ayrıca yenilenebilir enerji kanunu TBMM kabul edildiğinden beri ülkemizde güneş enerjisinden elektrik üretimi özellik konutlarda, iş yerlerinde, elektrik şebekesi olmayan kırsal kesimlerde çoğalarak artmaktadır.
Firma olarak güneş enerjisinden ve güneş enerjisi teknolojisinin verdiği seçenekler doğrultusunda sizlere hizmet vermekteyiz. bunlar arasında sıcak su sistemleri, elektrik üretimi, konut, havuz, sera ısıtma, gibi güneş enerjisiyle ısıtma sistemleri projeleri hazırlayıp müşterilerimize sunuyoruz.
Aşağıda İZMİR ilinin aylık olarak METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜ verilerine göre güneşlenme saatleri verilmiştir.
ELEKTRİK ÜRETİMİ

GÜN
OCAK
ŞUBAT
MART
NİSAN
MAYIS
HAZİRAN
TEMMUZ
AĞUSTOS
EYLÜL
EKİM
KASIM
ARALIK
SAAT
4.3
5.0
6.3
7.3
9.5
11.4
12.1
11.4
10.0
7.3
5.3
4.0

Bu tablo da görüldüğü gibi yaşadığımız şehir olan İZMİR de yılda günlük ortalaması 7.82 saatlere varan bir güneş söz konusudur.
Batı solar olarak kurduğumuz güneş enerji sistemlerinin günde yaklaşık 1 saat güneş görmesinin yeterli olduğu düşünülürse İzmir ve ilçelerinde  GÜNEŞ ENERJİSİNDEN faydalanmak çok akıllıca bir yoldur.
Özellikle sıcak su sistemlerinde geri dönüşüm olarak yıllık bazda % 87 tasarruf sağlanmaktadır.
Ancak tüm bu verilere rağmen İZMİR güneş enerjisinde ZENGİN, kullanımda maalesef FAKİR bir ilimizdir diyebiliriz.
Son yıllarda güneş enerjisine artan talepler olumlu gelişmelerdir. Batı solar olarak firmamız yıllık ortalama 400 konut ve iş yerinin sıcak su ihtiyacını karşılamaktan gurur duyuyoruz. İzmir halkının firmamıza gösterdiği teveccühten dolayı teşşekürlerimizi bir borç bilerek bu teveccühe layık olmaya devam edeceğiz.
Firmamız BATI SOLAR İzmir ve ilçelerinde yaşayan insanlarımızın güneş enerjisi taleplerini karşılamaktan memnunluk duyarız.
HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN  ARAYABİLİRSİNİZ ONLİNE TEKLİF ALABİLİRSİNİZ.
SORULARINIZI ve SORUNLARINIZA ÇÖZÜM BULMAKTAN  MEMNUNLUK DUYARIZ.

GÜNEŞ ENERJİSİNİN DİĞER ENERJİ TÜRLERİNE GÖRE ÇOK SAYIDA AVANTAJI MEVCUTTUR:
a) Tükenmeyen enerji kaynağı olmasıdır.
b) Temiz enerji türüdür.
c) Doğabilecek ekonomik bunalımdan etkilenmez.
d) Mahalli uygulamalara elverişlidir.
e) Çok sayıdaki ülkede faydalanılabilir.
f) Karmaşık teknolojiye ihtiyaç duyulmamaktadır.
g) İşletme masrafları çok azdır.
ğ) Güneş enerjisinin gaz, duman, kükürt veya radyasyon gibi zararlı artıkları yoktur.
GÜNEŞ ENERJİSİNDEN FAYDALANMA ŞEKİLLERİNDEN BAZILARI:
1) Sıcak su temini,
2) Meskenlerin ısıtılması,
3) Meskenlerin serinletilmesi,
4) Kurutma,
5) Tarımda faydalanma,
6) Güneş fırınları ve güneş ocakları,
7) Güneş pompaları,
8) Yüzme havuzlarının ısıtılması,
9) Isı pompası,
10) Elektrik elde edilmesi,
11) Soğutma sistemlerinde,
12) Tuz temini,
13) Deniz suyundan saf su elde edilmesi,
14) Yapma fotosentez,
15) Sera ısıtması
GÜNEŞ ENERJİSİ
Güneş enerji sistemleri, güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı bir teknolojidir. Güneşin yaydığı ve Dünya'mıza da ulaşan güneş enerjisinin ışınım şiddetinden faydalanmak suretiyle, insanoğlunun geliştirdiği teknolojiler kullanılarak çeşitli alanlarda bu enerjiden faydalanılır. 
GÜNEŞ KAYNAĞI
Bu enerjinin Dünya'ya gelen küçük bir bölümü dahi, insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır. Güneş enerjisinden yararlanma konusundaki  teknolojik  çalışmalar özellikle 1970'lerden sonra hız kazanmış, Güneş enerji  sistemleri  teknolojik olarak ilerleme ve maliyet açısından düşme göstermiştir.
Ülkemizde  en yoğun  kullanılan sistemler,  sıcak su ihtiyacını karşılamak üzere kurulan sistemlerdir. Ayrıca  fotovoltaik paneller kullanılarak güneş enerjisinden elektrik üretiminde çok ilerleme sağlanmış olup ülkemizde de bu sistemlerin son zamanlarda oldukça yaygınlaştığı görülmektedir. 
TÜRKİYE sıcak su kolektör üretiminde  dünya da Çin den sonra ikinci büyük üretici durumundadır.  Ülkemizde bu sistemler son teknoloji kullanılarak üretilip birçok dünya ülkesine ihraç edilir. Güneş enerjisi çevresel olarak temiz bir enerji kaynağı olarak kendini kabul ettirmiştir.

 GÜNEŞ ENERJİLİ SICAK SU SİSTEMLERİ
Meskenlerde sıcak su temini için kullanılan enerji, bina için gerekli olan enerjinin % 12’si mertebesindedir. Sıcak su temini için daha ziyade gaz, fuel-oil, odun veya elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Son zamanlarda, güneş enerjisinden de istifade edilmektedir. Güneş enerjisi potansiyeli büyük ülkelerde (ABD, Japonya, Avustralya vs.), meskenlerin sıcak su ihtiyacının büyük bir kısmı, güneş enerjisi ile temin edilmektedir. Birçok ülkede, sıcak suyun güneş enerjisinden faydalanılarak hazırlanması için teşvik tedbirleri alınmaktadır.
Bu sistemler çoğunlukla  evsel sıcak su ya da bir alanı ısıtmak için kullanılabildiği gibi bir havuzu ısıtmak içinde  kullanılır. Bu sistemler çoğunlukla bir termal Güneş paneli ile bir de depodan oluşur. Güneş enerjili su ısıtıcıları çalışma şekli olarak ana başlıkta üç grupta toplamak mümkündür.

CEBRİ SİSTEMLER
             AKTİF SİSTEMLER  (CEBRİ SİRKÜLASYON)
Bu sistemler sıcak suyun yada ısı transfer sıvısının bir sirkülasyon pompasıyla çevrilmesini sağlar.
boyler ile kollektör arasında bir sİrkülasyon pompası vardır.Bu pompa ile kollektör içindeki sıcak su boylerin serpantininde dolaştırılarak boyler içindeki kullanım suyunun ısıtılması sağlanır.

DOĞAL SİRKÜLASYONLU SİSTEMLER
Bu sistemlerde sıcak suyun yada ısı transfer sıvısının dolaşımı tamamen doğal sirkülasyon ile olmaktadır.
Pasif sistemlerde kendi aralarında kapalı ve açık devre olarak kullanılabilir.
Açık devre sistemlerde ısıtıcı yüzeydeki sıcak su direk sizin kullanım suyunuzdur.
Kapalı devre sistemlerde ise ısıtıcı yüzeydeki sıcak su ile sizin kullanım suyunuz ısıtılır.
Ayrıca kapalı devre sistemler basınçlı olarak ta çalıştırılabilir. Bu sistemler şehir şebekesinin basıncıyla çalışır.

GÜNEŞ ENERJİSİ UYGULAMALARI
DÜZLEMSEL KOLEKTÖRLÜ SİSTEMLER
BAKIR SELEKTİF KOLEKTÖR

Bu sistemlerde ısıtıcı yüzey olarak düzlemsel kolektör kullanılır. Bunlar arasında üretildikleri malzeme olarak  alüminyum ve bakır başta gelir.Seçici yüzey olarak  mat siyah boya başta olmak üzere selektif malzeme kullanılır. Selektif malzemenin ısı verimi daha yüksektir.


VAKUM TÜPLÜ SİSTEMLER
                                                                                                                                         Vakum tüplü Güneş enerjisi kolektörleri iç içe geçmiş 2 adet silindirik cam tüpün ısı yolu ile birbirine bağlanması ve bu işlem sırasında arasındaki havanın alınması ile üretilir. Dış silindirik tüpün yüzeyine düşen Güneş ışınları aradaki havasız ortamdan geçerek iç kısımdaki silindirik tüpün yüzeyinde absorbe edilmesi ile çalışır. Arada madde olmadığından dolayı sadece ışıma ile ısınan sistem suyu dış hava sıcaklığından bağımsızdır. bu sebeble tüplerin içindeki ısınan su dış etkenlerden etkilenmediğinden ısı kaybı yaşamaz.  

TÜRKİYE GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİ ATLASITablo-1 Türkiye'nin Aylık Ortalama Güneş Enerjisi Potansiyeli
Kaynak: EİE Genel Müdürlüğü
AYLAR
AYLIK TOPLAM GÜNEŞ ENERJİSİ
(Kcal/cm2-ay)             (kWh/m2-ay)
GÜNEŞLENME SÜRESİ
(Saat/ay)
OCAK
4,45
51,75
103,0
ŞUBAT
5,44
63,27
115,0
MART
8,31
96,65
165,0
NİSAN
10,51
122,23
197,0
MAYIS
13,23
153,86
273,0
HAZİRAN
14,51
168,75
325,0
TEMMUZ
15,08
175,38
365,0
AĞUSTOS
13,62
158,40
343,0
EYLÜL
10,60
123,28
280,0
EKİM
7,73
89,90
214,0
KASIM
5,23
60,82
157,0
ARALIK
4,03
46,87
103,0
TOPLAM
112,74
1311
2640
ORTALAMA
308,0 cal/cm2-gün
3,6 kWh/m2-gün
7,2 saat/gün
Türkiye'nin en fazla güneş enerjisi alan bölgesi Güney Doğu Anadolu Bölgesi olup, bunu Akdeniz Bölgesi izlemektedir. Güneş enerjisi potansiyeli ve güneşlenme süresi değerlerinin bölgelere göre dağılımı da Tablo-2' de verilmiştir.
Ancak, bu değerlerin, Türkiye’nin gerçek potansiyelinden daha az olduğu, daha sonra yapılan çalışmalar ile anlaşılmıştır. 1992 yılından bu yana EİE ve DMİ,  güneş enerjisi değerlerinin daha sağlıklı olarak ölçülmesi amacıyla enerji amaçlı güneş enerjisi ölçümleri almaktadırlar. Devam etmekte olan ölçüm çalışmalarının sonucunda, Türkiye güneş enerjisi potansiyelinin eski değerlerden %20-25 daha fazla çıkması beklenmektedir.
EİE’nin ölçü yaptığı 8 istasyondan alınan yeni ölçümler ve DMİ verileri yardımı ile 57 ile ait güneş enerjisi ve güneşlenme süreleri değerleri hesaplanarak bir kitapçık halinde basılmıştır.   (Güneş Işınımı Veri Satışı)

Tablo-2 Türkiye'nin Yıllık Toplam Güneş Enerjisi Potansiyelinin Bölgelere Göre Dağılımı
Kaynak: EİE Genel Müdürlüğü
BÖLGE
TOPLAM GÜNEŞ ENERJİSİ
(kWh/m2-yıl)
GÜNEŞLENME SÜRESİ (Saat/yıl)
G.DOĞU ANADOLU
1460
2993
AKDENİZ
1390
2956
DOĞU ANADOLU
1365
2664
İÇ ANADOLU
1314
2628
EGE
1304
2738
MARMARA
1168
2409
KARADENİZ
1120
1971
GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI
Güneş Kollektörleri
Ülkemizde çoğu Akdeniz ve Ege Bölgelerinde kullanılmakta olan, güneş enerjisini ısı enerjisine dönüştüren sıcak su üretme sistemleridir. Halen ülkemizde kurulu olan güneş kollektörü miktarı yaklaşık 12 milyon m² olup, yıllık üretim hacmi 750 bin m²dir ve bu üretimin bir miktarı da ihraç edilmektedir. Güneş enerjisinden ısı enerjisi yıllık üretimi 420 bin TEP civarındadır. Bu haliyle ülkemiz dünyada kayda değer bir güneş kollektörü üreticisi ve kullanıcısı durumundadır.
Güneş kollektörlerinin ürettiği ısıl enerjinin birincil enerji tüketimimize katkısı yıllara göre aşağıda yer almaktadır.
Yıl
Güneş Enerjisi Üretimi (bin TEP )
1998
210
1999
236
2000
262
2001
290
2004
375
2007
420
Güneş Pilleri – Fotovoltaik Sistemler
Güneş pilleri, halen ancak elektrik şebekesinin olmadığı, yerleşim yerlerinden uzak yerlerde ekonomik yönden uygun olarak kullanılabilmektedir. Bu nedenle ve istenen güçte kurulabilmeleri nedeniyle genellikle sinyalizasyon, kırsal elektrik ihtiyacının karşılanması vb. gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Ülkemizde çoğunluğu Orman Bakanlığı Orman Gözetleme Kuleleri, Türk Telekom, deniz fenerleri ve otoyol aydınlatmasında , Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü, Muğla Üniversitesi, Ege Üniversitesi gibi kamu kuruluşlarında olmak üzere küçük güçlerin karşılanması ve araştırma amaçlı kullanılan güneş pili kurulu gücü 1 MW' a ulaşmıştır.